Головна / Чоловік, жінка, сім'я / Як впоратися з двома дітьми?

Як впоратися з двома дітьми?

Ще під час другої вагітності у жінки виникають побоювання з приводу того, як вона буде справлятися з двома дітьми. Бо чоловік на роботі, бабусі далеко, і як не крути, а весь день займатися дітьми належить мамі. Як себе вести, щоб їм обом вистачало ласки, уваги і турботи. Щоб у старшої дитини не викликати ревнощі і суперництво з молодшим за мамину любов, потрібно налаштовувати її на позитивний лад вже з перших місяців вагітності.

Що робити під час вагітності?
Старшу дитину потрібно підготувати до поповнення в сім'ї. Ні в якому разі не кажіть йому: «У тебе буде братик, і треба буде ділитися з ним цукерками та іграшками». Врешті-решт, відразу ділитися і не доведеться, та й можна ж м'яко попросити його, ненав'язливо підштовхнути до потрібного рішення, але не тиснути.

images 2 child

 

 • Найважливіше — поговорити з дитиною в позитивному ключі: «У нас буде малюк, як це здорово, адже тобі буде з ким грати». Обов'язково вживайте займенник «ми», адже старший дитина — теж повноправний член родини, він має бути залучений в процес обговорення майбутніх змін у житті нарівні з дорослими.
 • Разом з дитиною приготуйте придане для малюка. Нехай старший вибере подарунок для молодшого, який йому подобається. Дозвольте йому пограти з призначеними для крихти брязкальцями, повзунками, пірамідками. Радьтеся з ним з приводу кольору постільних речей для малюка. Якщо у вас залишилася одяг від старшого дитини, то обов'язково запитайте у нього, чи можна буде молодшому її надіти. Дозвольте первістку відчути себе дорослим і значущим, так до нього прийде почуття відповідальності, адже з ним радяться!
 • Купуючи в магазині щось для однієї дитини, придбайте в подарунок що-небудь і  для другої. Так ви привчите старшу дитину ділитися з молодшою. І незабаром він сам прибіжить до вас з проханням щось придбати для малюка.
 • Обговоріть, як саме старша дитина буде вам допомагати після народження малюка. Тільки не в наказовому тоні, а в питальному. Дозвольте йому самому прийняти рішення про те, чим потрібно допомагати. І дозвольте потім йому це: вибрати костюм для вулиці, закинути термометр для води у ванну, дістати підгузник, розважити малюка брязкальцем.

 

У деяких сім'ях заведено привозити подарунок з пологового будинку для старшої дитини від новонародженого. Постарайтеся вибрати не чергову соту однотипну машинку, а якусь незвичайну річ, якої у нього ще не було. А старша дитина нехай подарує молодшому припасені брязкальця.

Як встигнути впоратися з домашніми турботами?
Дозвольте старшій дитині вам допомогти. Особливо якщо вона сам цього хоче, наприклад, запхати брудний одяг в пральну машину, принести чистий. Робіть прибирання всі разом. Для старшої дитини це перетвориться на веселе свято і зайву можливість поспілкуватися з мамою.

Виділіть дитині окрему ганчірку, доручіть протерти пил, дайте самостійно помити підлогу. Ну і що, що вам доведеться перемивати, зате ви займете дитину і дасте їй відчути себе значущою.

Надсилайте первістка в захоплюючі подорожі: до бабусі на день, з татом в магазин. Придумуйте спокійні ігри для старшої дитини, поки ви зайняті по дому: ліплення, малювання, мозаїки, пазли, конструктори.

Привчайте дітей, що у мами є свої потреби, і вони можуть побути одні 10 хвилин після пробудження, поки ви сходите вмитися і почистити зуби. Не відмовляйте собі в приємному для вас відпочинку: почитайте книгу, подивіться фільм або мультфільм з дітьми, гора посуду від вас нікуди не дінеться, а от встигнути насолодитися їх дитинством — потрібно.

Що слід робити після пологового будинку і як знаходити час на обох.

  • Дозвольте старшій дитині не ходити навшпиньки під час сну новонародженого. Зрештою, їй теж хочеться побігати і розім'ятися, так і треба. А немовляті невеликий шум не зашкодить.
  • Буває, що з появою в будинку новонародженого, старшій дитині теж хочеться побути маленькщю: скуштувати молочну суміш з пляшечки, взяти в рот соску, полежати на руках у мами. Дозвольте їй це. Навіть якщо в цей час ви зайняті немовлям, попросіть тата потримати дитину, а самі понянчите свого первістка. Навряд чи йому це довго буде цікаво.
  • Співайте пісеньки перед сном обом дітям, розповідайте казки. Незабаром і старша дитина сама заспіває для малюка колискову.
  • Не кричіть на старшого, якщо він випадково розбудив новонародженого. Краще просто разом з ним обговоріть, який малюк бідний з-за того, що не виспався. Дайте дитині самій зробити правильні висновки зі своєї поганої поведінки.

5bfcba75fc5b5178e7789594ce480842

 • Обговорюйте зі старшою дитиною те, наскільки вона вже велика: «Ось малюк не вміє їсти звичайну їжу, а ти у нас зовсім дорослий, навіть сам їси ложкою». Знаходьте привід для похвали і вияву гордості за нього!
 • Підкреслюйте, що ви однаково любите обох дітей. Уникайте виразів: «Ти ж старший, тому ти повинен...».
 • Намагайтеся максимально приділяти час старшій дитині, поки новонароджений спить. Навіть якщо вам потрібно приготувати вечерю, то робіть це разом з первістком, дайте йому взяти участь у процесі. Адже це така цікава гра, особливо коли мама поруч і дозволяє користуватися всякими «дорослими» кухонними приналежностями.
 • Не залишайте старшу дитину наодинці з собою, поки ви зайняті молодшою. Допоможіть їй пересунути деталі мозаїки, поговоріть з нею, пограйте в якусь усну гру, якщо не можете зараз активно рухатися: годуєте малюка або тримаєте  його на руках.
 • Вчіть дітей грати один з одним. Старший, більш досвідчений, нехай візьме на себе важку роль у грі — лікаря, вчителя, водія, а малюк  нехай буде пацієнтом, учнем, пасажиром. Пройде зовсім небагато часу, і діти будуть грати самостійно.
 • Як правило, ігри можна поєднувати. І молодшому можна дати великі деталі від конструктора замість брязкалець, наприклад, якщо старша дитина в цей час будує будинок. Це ж стосується і великих дерев'яних рамок-вкладишів, шнурівок і м'ячів. Напевно немовляті теж будуть цікаві всі ці речі. Тільки запитайте у первістка дозвіл взяти його іграшки.
 • Не змушуйте  старшого дивитися за молодшим і допомагати вам. Так, ви можете попросити його щось зробити, але не ображайтеся і не лайте його за відмову. Адже він і сам ще малий, не позбавляйте його дитинства і власних справ і турбот.

 

Візьміть на озброєння деякі дрібниці і поради, здатні дати вам зайву спокійну хвилину:

 • придбайте слінг, він розвантажує руки і заспокоює дитину;
 • плануйте спільний сон, він дасть вам зайвий час на відпочинок;
 • годуйте грудьми лежачи, це дозволить вам розслабитися, в цей же час можна читати книгу або однією вільною рукою допомагати старшому збирати пазл, наприклад;
 • введіть однаковий режим сну у дітей, в цей час можна теж поспати або просто відпочити;
 • купіть «розумну» пароварку або каструлю, в яку можна скласти продукти і очікувати їх приготування, не приймаючи участі в самому процесі;
 • придбайте посудомийну машину, дайте своїй спині відпочити;
 • заведіть блокнот, записуйте в нього, що вам потрібно робити;
 • виконуйте мінімальна кількість справ по дому, робіть тільки те, з чим не можна зволікти;
 • використовуйте морозильну камеру, з нею можна заморозити готову їжу про запас;
 • приймайте допомогу від чоловіка, бабусь, подруг — всіх бажаючих допомогти, не нехтуйте нею;
 • придбайте для старшої дитини одяг , який можна легко одягнути,  так ви заощадите час на збори на прогулянку;
 • залишайте на збори зайві півгодини — годину, щоб встигати на заплановані заходи;
 • придбайте небиткий посуд, вона не доставить зайвих клопотів, якщо дитина випадково її скине;
 • зберігайте мультфільми чи іграшки на смартфоні, без них нікуди, але намагайтеся таким способом займати чадо тільки в крайніх випадках;
 • майте запас швидкої їжі, дайте старшій дитині доступ до їжі, яку він сам може взяти і перекусити: соки, мюслі, миті фрукти, сухофрукти, горіхи, печиво.

Що повинен робити тато?
У непростий час, коли жінка і так втомлюється і недосипає за новонародженим, турботу про неї і старшу дитину повинен взяти на себе тато.

 • коли ви зайняті немовлям, ваш чоловік цілком може погодувати старшого, пограти з ним, відвести на прогулянку, купувати, укласти його спати;
 • тато може приготувати їжу на всю сім'ю, помити посуд, прибрати;
 • його можна відправити погуляти з дітьми, а вам у цей час дати зайву годину поспати.

Дитячі сварки
Коли діти трохи підросли і грають разом, неминуче виникнуть розбіжності і конфлікти. У таких випадках досвідчена мама садить їх обличчям один до одного і дає можливість кожному висловлювати свої претензії протягом 5 хвилин. Поперемінно. І обов'язково не переходячи на особистості: не «Ти такий-сякий», а «Мені не подобається те, що ти...». Тоді вони самостійно прийдуть до згоди і вирішать всі суперечки.

Ви — хороша мама!
Як би жорстко не прозвучало, але вибирайте дитину, з якою бути в даний момент важливіше. Якщо старший вдарився, то покладіть немовля, навіть якщо воно теж почав плакати, і заспокойте старшого, перевірте, чи все у нього в порядку. І навпаки, якщо ви годуєте малюка, а ваш первісток при цьому просить яку-небудь іграшку, то попросіть почекати. Не вважайте себе із-за цього поганою мамою.

Не бійтеся при нестачі часу погодувати дитину йогуртом і печивом, наприклад, замість каші. Беріть з собою на прогулянку банани і сік. Поки молодша дитина спить у колясці, пограйте зі старшою на дитячому майданчику і заодно погодуйте його.

Знайдіть час на себе, прийміть душ, зробіть маску для обличчя. Попросіть чоловіка на ці 15 хвилин взяти на себе турботу про дітей. Сходіть в магазин. Нехай недалеко, нехай за продуктами, але пройдіться, відпочиньте від дітей, щоб у вас не було думок про ув'язнення в чотирьох стінах.

Не забувайте, що не тільки вам важко. Дитині теж важко прийняти нові правила життя в родині. Важко не бігати і не кричати тоді, коли цього хочеться. І, звичайно, дуже хочеться уваги. Намагайтеся приділяти увагу своєму первістку в повній мірі. Підкреслюйте любов старшої дитини до старшої. Звертайте увагу на її посмішки, хапання за палець.

У той же час, появ немовляти в родині стимулює розвиток старшої дитини. Її можна навіть привчити самостійно їсти, одягатися, виносити горщик, достатньо попросити його показати малюкові, як це потрібно робити, щоб навчити малюка. Обов'язково похваліть дитину за успіхи і покажіть, як ви пишаєтеся!

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


два − 1 =

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

.