Головна / Чоловік, жінка, сім'я / Як позбутися від ревнощів — поради психолога

Як позбутися від ревнощів — поради психолога

Ревнощі — ознака любові або, навпаки, недовіри? І як боротися з цим шкідливим почуттям, яке зруйнувало не один шлюб? Розповідає психолог Лілія Ахремчик.

— Часто доводиться чути, що ревнощі — це ознака любові. А ви як вважаєте: кохання дійсно без неї не буває?

— На жаль, з відповіддю на це питання не визначилися навіть класики. Одні з них вважали, що з ревнощів починається любов, інші — що любов без ревнощів неможлива, а треті вважали, що ревнощі — це дрова для багаття любові. Мені ближче твердження, що «людина не тоді ревнує, коли любить, а тоді, коли хоче бути коханим». Ревнощі — це ознака і любові, і недовіри до другої половині одночасно. Але більшою мірою ревнощі — це все-таки ознака невпевненості в тому, що тебе люблять, що ти заслуговуєш цього сильного почуття, а також невпевненості в собі (у своїй красі, розуму, доброти, винятковості). А ще ревнощі — це і невпевненість в тому, що ти можеш контролювати своє життя, все, що з тобою в ній відбувається. Найголовніше — те, що ми ревнуємо нашого партнера, він не винен, тому що недовіра — це не його, а наша почуття. Що нам заважає повністю довіряти «другій половині»? ... У цього може бути багато причин. Серед них — колишні психологічні травми, можливо, сімейні історії. У будь-якому випадку необхідно замислитися над тим, що знищило здатність довіряти коханій людині.

— «Друга половина» ревнує. Що необхідно зробити для того, щоб позбутися цього почуття? І чи можна щось зробити в цьому випадку?

— Дайте своєму партнеру впевненість у тому, що він вам необхідний, що ви його дуже любите, той ступінь душевної близькості, за якої йому не будуть з'являтися думки про можливості вашої зради. Дайте йому впевненість у собі! А це можна зробити за допомогою психологічних «погладжувань» на кшталт: «Ти у мене найкращий», «Я тебе так ціную, ти стільки для мене робиш», «Ти дуже хороший чоловік (дружина) », «Я тобою пишаюся» і так далі. Демонструйте партнеру свою любов: робіть для нього романтичні вечері, які будуть переходити в такі ж ночі, готуйте подарунки, сюрпризи. І тут, до речі, справа не в ціні, а у вашому ставленні до людини: наприклад, паперове серце з ніжною підписом, покладене в кишені його одягу, може забезпечити йому гарний настрій на весь день і надати йому впевненості в тому, що ви про нього постійно думаєте. Ці заходи допоможуть йому якщо не позбутися, то успішно боротися з ревнощами.

І, безумовно, не давайте приводів для ревнощів. Мені, наприклад, досить часто доводиться чути, як жінки зі сльозами розповідають: «Він, негідник, приревнував мене без приводу, а я тільки ввічливо попрощалася з однокласником. Що з того, що ми поцілувалися зі шкільним другом у губи?». Або ще приклад: «друга половина» побачила досить пікантне СМС-повідомлення від колеги по роботі, а дружина пояснює: «Ой, це ми так з колегами жартуємо!» Подібні випадки ваш партнер сприймає як залицяння іншої людини, що, звичайно, неприйнятно. Тому остерігайтеся необдуманих вчинків, шкодуйте серця і почуття «другої половини». Якщо ж залицяння інших жінок (чоловіків) для вас — гра, треба мати на увазі, що у вашого постійного партнера на цей рахунок можуть бути свої уявлення про роль, яку він повинен виконувати в таких іграх, і вони можуть не збігатися з вашими уявленнями на цей рахунок. Якщо ви граєте з вогнем, то і готуйтеся до наслідків.

Але хочеться зосередити увагу ще й на те, що ми можемо вплинути на іншу людину або змінити його настільки, наскільки він сам це нам дозволити. Тому й переконати «другу половину» у своїй любові можна настільки, наскільки вам хочуть вірити. Якщо ж ревнощі переходить всі допустимі межі, то і кроки повинні бути іншими.

— Як відрізнити «звичайного» ревнивця від «патологічного»?

— Зробити це, на мій погляд, дуже просто: якщо є підстави і «друга половина» ревнує — значить, партнер психологічно нормальний, а от коли він ревнує без підстав — це патологія. І в такому випадку зразкову поведінку втрачають всякий сенс, так як ревнивець все одно знайде своє пояснення будь-якого вашого вчинку. І це вже хвороба. Якщо психологічно здорова людина здатна контролювати будь-які прояви своєї ревнощів, то патологічний ревнивець цього робити не може: ревнощі затьмарює його свідомість, йде попереду будь-яких його думок і оцінок. І тоді починається: «Для кого ти так вбралася? Кому це так посміхнулася? Чому прийшла з роботи на 5 хвилин пізніше?» Ревнощі в цьому випадку стає нав'язливою ідеєю. Вилікувати таку патологію дуже складно, майже неможливо. Не заспокоювало себе думками, що ваша мета — стати рятівником для такої людини. Тому вам залишається вирішити тільки одне: чи готові ви постійно виконувати роль жертви? ... Якщо здатні змиритися з таким становищем, то збережіть відносини, якщо ж роль жертви не для вас — подумайте про іншому партнерові.

— А якщо зовні все добре: чоловік і любить, і забезпечує сім'ю, а жінка при цьому ніби потрапляє в золоту клітку? Потрібно з неї вириватися?

— Ми не можемо це вирішити за жінку. Велику роль при цьому відіграють вторинні вигоди. Наприклад, чоловік не хоче, щоб вона працювала? ... Так, може, вона й сама не дуже цього прагне. В красивому платті не дозволяє навіть погуляти з собачкою? ... Так, може, їй в цьому випадку просто запрошувати подруг додому і там демонструвати сукні! Постійно перевіряє мобільний телефон? ... Якщо він дорогий і красивий, то нехай перевіряє! З цього випливає, що все залежить від того, з чим жінка може змиритися, а з чим — ні, що її влаштовує, а що дратує. Адже якщо клітка — не золота і постійний контроль з боку чоловіка викликає роздратування, сприймається як образа, то, мабуть, необхідно подумати про те, щоб змінити партнера.

У кожної жінки своя межа, за якою ревнощі партнера вже сприймається НЕ як до кохання, а як остання ступінь приниження. Треба добре уявляти, ви перейшли в цьому сенсі рубікон чи ні ... І тільки в цьому випадку приймати остаточне рішення.

— Потрібно жінці «закривати очі», коли чоловік ревнує настільки, що починає бити? Ви згодні з висловом «б'є — значить, любить»?

— Якщо чоловік б'є, то одного разу може і вбити. А ревнощі — не виправдання для вбивства. Я впевнена: в голові психологічно нормальної людини повинна бути блокування на вбивство партнера. Якщо чоловік або жінка перейшли цю межу, то, значить, у психіці відбулися порушення. Погодьтеся, це ненормально: так любив, що бив і вбив? Або — так любив, що постійно завдавав біль і страждання?

Любов — це коли намагаєшся зробити «другій половині» добре, не погано чи боляче. Якщо чоловік б'є дружину, то це свідчить про його особисті страхи і невпевненості. І боїться він в першу чергу бути залишеним.

Якщо жінка не дає підстав для ревнощів, а чоловік ревнує і б'є, то це може пояснюватися лише тим, що він психічно хворий. Якщо ж підстави були, то і в цьому випадку бити не має сенсу. Адже зрада — це вже показник того, що відносини руйнуються, коли від них взагалі ще щось залишилося. Якщо один з партнерів перестає любити, то тут вже бей або не бий — а колишні почуття не повернеш.

Треба прощатися з чоловіком, який так ревнує, що починає бити? ... Це залежить від сценаріїв, які встановилися в цій сім'ї. Наприклад, одна клієнтка мені говорила: «Зате, коли ми з ним миримося, у нас такий секс!». Це вже очевидний сценарій відносин між партнерами. Він б'є, вона почувається винною. Потім він просить вибачення на колінах, вона пробачить. І знову він б'є. Він — садист, вона — мазохістка, а у них двох — взаємозалежні стосунки, які можуть тривати все життя. В якості сценарію не виключено і провокаційну поведінку з боку жінки, коли вона підсвідомо робить щось таке, що викликає у партнера агресію. Коли жінка поводиться зразково і не розуміє, чому вона потрапила в такі обставини, то перше, що я в неї питаю: «За що ви так не любите?» Жінка, яка змирилася з тим, що партнер її ревнує настільки, що вважає можливим піднімати руку, немов транслює світу, що її можна бити. Можливо, це йде з її батьківській родині, де батько бив матір, а та страждала. Так чи інакше, але якщо чоловік б'є — це вже нездорові відносини і жінка в цьому випадку точно ризикує. І у неї тільки два виходи з такої ситуації — продовжувати грати роль жертви або скласти речі і піти.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


+ 2 = чотири

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

.