Головна / Різне / Як перевірити поляризаційні окуляри?

Як перевірити поляризаційні окуляри?

Всі ми добре знаємо, що економити на здоров'ї не можна. І, звичайно, все частіше або рідше робимо це з різних причин. Але, яким би вагомим виявився привід для скорочення витрат, піддавати небезпеці зір не можна. Очі — один з найбільш чутливих і вразливих органів, нашкодити якому легко, а відновити — можливо не завжди незалежно від вартості лікування. Саме тому сонцезахисні окуляри з поляризаційними фільтрами останнім часом на слуху: їх популяризації сприяють і лікарі-окулісти, і швидко зорієнтувалися компанії-виробники. Серед них, звичайно ж, є підприємства з перевіреною роками репутацією, що випускають по-справжньому якісну і дорогу оптику, і безліч фабрик, що пропонують доступний товар сумнівної якості.

Втім, не виключений ризик нарватися і на підробку за досить високою ціною. Для того, щоб убезпечити себе від марної трати грошей, а свої очі — від агресивного ультрафіолетового випромінювання, потрібно вміти перевіряти поляризаційні окуляри. Найкраще робити це перед покупкою. Але не зайвою буде перевірка і тих очок, в яких ви ходите зараз.

Що таке поляризація? Властивості поляризаційних окулярів
Для розуміння основного принципу, на якому базується захист поляризаційних фільтрів очок, потрібно розуміти природу самої поляризації. А це, по суті — поділ: будь-яких об'єктів, процесів або хвиль, у тому числі і хвиль світла, видиму частину яких і сприймають очі людини. Сонячне світло сам по собі не розділений на частини, але розсіяне освітлення неба, будь-які відбиті промені вже складаються з двох хвиль напрямків, перпендикулярних один одному. На практиці це проявляється в тому, що, поки хвилі одного вектора «висвітлюють» для нас навколишній простір, хвилі другого напряму створюють всілякі перешкоди для його зорового сприйняття: відблиски, сонячні зайчики, пересветы і т. п. Для запобігання цього ефекту і використання його можливостей були створені поляризаційні фільтри. Поступово з арсеналу кінооператорів, фотографів, окулістів та інших спеціалістів, які мають справу з професійною оптикою, вони перекочували в набір необхідних інструментів рибалок, мисливців і спортсменів, а з часом стали зручним і корисним доповненням лінз окулярів для широкого кола споживачів.

polarised-sunglasses

Щоб підпорядкувати фізичне явище поляризації світла, були зіставлені дві прозорі пластинки, між якими затиснутий матеріал з дрібнокристалічної структурою — така конструкція поляризаційних фільтрів і сьогодні, варіюються лише товщина і склад матеріалів. Ще зовсім недавно технології дозволяли розмістити такий «листковий пиріг» тільки на важких скляних лінзах очок, сьогодні поляризовані окуляри виробляються і з легкого пластику. Крім ваги, сучасні матеріали для виготовлення окулярів відрізняються від застарілого скла набагато більш високою міцністю (не розбиваються при падінні) і стійкістю до інших механічних впливів (появи подряпин). При виборі поляризаційних окулярів враховуйте, що зустріти у вільному продажу поляризаційні окуляри для корекції зору дуже складно. Головна причина цього — складність технології, за якою такі окуляри були б надмірно дорогими, а їх масове виробництво, — невигідним. Тому краще відмовтеся від такої покупки: швидше за все, перед вами окуляри з діоптрійним корекцією, але не поляризаційним фільтром, а так званим «антибліковим покриттям». Воно являє собою просвітління частини скла і скорочує кількість спотворень в його товщі, але не має нічого спільного з справжніми поляризаційними фільтрами.

Кому і навіщо може бути дійсно потрібні поляризаційні окуляри? В першу чергу — тих, чия діяльність пов'язана з постійною увагою і стеженням за віддаленими об'єктами в умовах складного освітлення та/або поганої видимості. Тобто водіям в похмуру погоду, коли видимість мінімальна, рибалкам в сонячні дні, коли сонячні промені блікують на поверхні води і риб'ячій лусці, альпіністам і лижникам, коду сліпуче сонця посилюється снігом і т. п. Сонцезахисні окуляри не вирішують таких специфічних проблем, а лише захищають сітківку очей від ультрафіолету і в загальному знижують яскравість картинки. На відміну від них, поляризаційні фільтри роблять зображення більш контрастним і деталізованим, як би розширюючи і розширюючи зону видимості. В той же час не забувайте, що сам по собі поляризаційний фільтр не є захистом від ультрафіолетового випромінювання. Залежно від призначення і додаткових функцій, поляризаційні окуляри можуть бути будь-якої форми та конфігурації, їх головна цінність полягає в фільтрі. Він може бути нанесений на поверхню очок у вигляді найтоншої плівки (такі окуляри коштують відносно недорого) або бути безпосередньо «вбудований» в скло (більш дорогі і довговічні моделі очок). Але в будь-якому разі якісні поляризаційні окуляри не можуть коштувати дешево. Це перша ознака, за допомогою якого ви можете перевірити справжність поляризаційних окулярів. І тільки після цієї першої перевірки перейти безпосередньо до тестування поляризаційних окулярів.

polarised-sunglasses-2013

Перевірка поляризації сонцезахисних окулярів
Суть тесту поляризаційного фільтра стає зрозумілою кожному, хто знайомий з принципом роботи рідкокристалічних моніторів. Полягає вона в тому, що два поляризаційних фільтра взаємодіють між собою, взаємно обмежуючи проходження світла. Якщо ви знаєте про це, то вам не складе труднощів викрити виробників і продавців псевдополяризационных очок у підробці або навпаки, переконатися в достовірності товару. Для цього проведіть перший тест прямо в магазині оптики:

  • Тест №1. Візьміть з вітрини двоє очок і розташуйте їх стеклами один навпроти одного, тримаючи і ті, і інші горизонтально. Якщо скла чисті і без подряпин, видимість крізь два шари лінз буде відмінною. Тепер виберіть будь-яку пару лінз на різних окулярах і почніть його розгортати одні окуляри щодо інших через уявну вісь, що проходить через центри лінз. Розгорніть окуляри так, щоб кут повороту склав спочатку 45°, а потім прямий кут. При цьому поляризаційні окуляри спочатку затемнять зображення, а потім через них і зовсім нічого не зможете розглянути. Якщо поляризаційного фільтра в окулярах немає — то зображення буде відмінним, як би ви не вертіли очки в просторі.
  • Тест №2. Якщо інших очок під рукою немає, проведіть ще більш просту перевірку. Для неї вам знадобляться тільки одні досліджувані окуляри і будь-РК-монітор (екрани телевізора або комп'ютера, планшет, смартфон тощо). Подивіться на рідкокристалічний екран через окуляри, розташовані горизонтально навпроти центру екрана. На цьому етапі окуляри не повинні заважати сприйняттю інформації на моніторі. Тепер поверніть окуляри по осі вертикально: якщо поляризаційний фільтр у них присутня, то область монітора, яку ви бачите через окуляри, буде виглядати рівномірно темною.

Цих двох доступних способів перевірки поляризаційних окулярів абсолютно достатньо, щоб визначити наявність фільтрів. При цьому колір скла зовсім не є показником поляризації або її відсутність і впливає тільки на специфічне сприйняття зображення, наприклад:

  • Сині скла використовуються для морської риболовлі, дозволяє розрізняти деталі на великій блискучій поверхні.
  • Жовті і руді скла збільшують контрастність зображення, з-за чого зручні в похмурі дні і в сутінках.
  • Рожеві скла застосовуються, коли потрібно розглянути багато подробиць, наприклад, рибалкам в заростях очерету і латаття.
  • Сірі скла — універсальний відтінок для сонячних днів.

 

Складніше з вибором і перевіркою поляризаційних окулярів йдуть справи у тих, хто у повсякденному житті носить окуляри для корекції зору. Для таких людей варіантів не багато: можна носити контактні лінзи і в міру потреби надягати поляризаційні окуляри або придбати складну конструкцію з двох об'єднаних оправ, дорогу і не дуже зручний у використанні. Правда, останнім часом з'явилася інформація про поляризаційних накладках, нібито здатних зробити будь-які окуляри поляризаційними. Такі накладні поляризаційні фільтри цілком здатні замінити собою повноцінні поляризаційні окуляри, але перед покупкою обов'язково перевірте їх одним і/або другим способом, описаним вище.

Крім того, ви користуєтеся поляризаційними фільтрами очок частіше, ніж могли б подумати: наприклад, коли дивитеся тривимірне кіно в 3D кінозалах, IMAX або навіть домашніч кіносистемаx. Окуляри з різнокольоровими скельцями зроблені за тим же принципом розподілу світлових потоків і поділяють зображення між двома очима для створення стереоефекту. А деякі живі істоти мають здатність до поляризаційного зору від природи — це, зокрема, дозволяє крилатих комах краще орієнтуватися в просторі. У людей це властивість зустрічається вкрай рідко, може носити епізодичний характер і вважається ознакою генної мутації. Зате один з першовідкривачів поляризації світла Етьєн Малюс просунувся в своїх дослідженнях, коли милувався Люксембурзьким палацом, освітлених променями призахідного паризького сонця. Щиро бажаємо вам спостерігати не менш чарівні картинки крізь скла ваших надійних та якісних поляризаційних окулярів.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


шість − 3 =

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

.