Головна / Чоловік, жінка, сім'я / Як навчити вашу дитину читати в 5 років — докладна інструкція

Як навчити вашу дитину читати в 5 років — докладна інструкція

Дитячий вік 5 років є оптимальним для початку навчання читання. Процес цей складний і відповідальний, але грамотні батьки в силах навчити свою дитину читати і любити читання. Результатом їх спільної копіткої праці буде впевнене і швидке читання дитини перед школою, знання віршів та виразне відтворення їх вголос перед аудиторією однолітків. Нехай навчання читання стане для дітей та їх батьків приводом до приємного спілкування, позитивного та цікавого проведення часу.

Вчимося читати склади

Перед початком навчання ваша дитина повинна відмінно знати всі букви алфавіту. Вчитися читати склади краще всього почати з простою та зрозумілою букви А. Додавайте до голосної А приголосні і розучуйте різні склади: ВА, БА, ПА, ТА, СА, ХА і так далі. Малюк повинен зрозуміти, що зі зміною приголосної в складі, змінюється його вимова і звучання.

Щоб дитина краще засвоїла принцип побудови складів, візьміть картки з літерами, тримаєте в руках картку з буквою А і притягуйте до неї картки з іншими літерами-приголосними, спочатку шиплячими, м'якими а потім твердими: Ч, Щ, Х, З, Т, Р і так далі. Притягаючи приголосну, протяжно повторюйте склад, наприклад, ЧЧЧ-ААА, ССС-ААА, РРР-ААА, ДДД-ААА і так далі. Малюк засвоїть, що читання і звучання складів змінюється при зміні приголосної в них.

Далі, коли склади з голосною А засвоєні на відмінно, можна замінити її іншими голосними. Користуйтеся картками або спеціальними навчальними зошитами, в яких ці склади вже прописані. Можна написати склади великим шрифтом на картоні, показуючи дитині картинку, просити прочитати її. На початковому етапі всі склади читаються нарозпів, чітко промовляючи кожен звук у них. Якщо процес навчання йде успішно, можна починати читати склади так, як вони звучать при читанні і в розмові, твердо і коротко.

Читаємо слова по складах

Коли склади освоєні і їх читання не викликає проблем, саме час переходити до читання слів по складах. Перші слова для навчання повинні бути простими і зрозумілими, з життя: МА-МА, РИ-БА, КА-ША і так далі. Постарайтеся, щоб дитина зрозуміла, що всі слова складаються зі складів. На цьому етапі теж можна скористатися картками зі складами, з'єднуємо картки, отримуємо слова, читаємо їх і запам'ятовуємо. Далі ускладнюємо завдання, вивчаємо слова з трьох і більше складів: ПА-НА-МА, КО-РО-ВА, МО-ЛО-КО, СО-БА-КА і так далі.

Тепер ваша мета — навчити дитину читати слова, що складаються з окремих букв і складів. Поясніть малюкові, що літери склади пов'язують між собою, перетворюючи їх на цілі слова. Почніть з простого — склад плюс приголосна: РА-К, СА-Д, КІ-Т, МА-К, КИ-Т і так далі. Тепер візьміть два склади плюс приголосна: КА-Р-ТА, ПА-Р-ТА і так далі. Робіть процес навчання максимально творчим і цікавим, дозвольте малюкові проявити ініціативу, придумати щось своє. Можна ліпити з пластиліну склади, з'єднувати їх у різні слова, можна читати на вулиці все підряд. Основні правила ефективного домашнього навчання такі: не лаяти, не змушувати, йти шляхом «від простого до складного».

Вчимося читати речення

Коли читання слів вже не становить для дитини ні найменшого труда, пора переходити до словосполученнь, з яких можна будувати, спочатку прості, а потім складні речення. Складайте самі прості речення і викликайте асоціації до них, щоб дитина краще запам'ятала і зрозуміла головний принцип читання: МО-Я МА-МА, РО-МА МА-ЛИЙ, НА-ША ГРА і так далі. Після прочитання словосполучень можна пробувати читати прості речення: МА-МА МИ-Є ПО-СУ-ДУ, МА-ША СПІ-ВА-Є ПІС-НЮ і так далі.

Фантазуйте, грайте з дитиною в процесі навчання. Пограйте з малюком у вчителя та учня, так він буде звикати до майбутньої шкільної атмосфері. Складайте слова і пропозиції з кубиків, паличок, придбайте магнітну дошку і так далі. Головне, щоб дитина не нудьгував, тоді і матеріал запам'ятовується легше, а результат буде краще. Якщо якийсь момент дитині дається з великими труднощами, залиште цю проблему на якийсь час, а потім знову повторіть скрутний етап. Можливо, важкий матеріал буде сприйматися зовсім інакше, набагато легше і приємніше.

Не засуджуйте дитину за помилки, більше хваліть і приводьте його в приклад. Вчіть дитину читати уважно і з виразом, відразу прищеплюйте йому навик розуміти те, про що йде мова в тексті. Якщо бачите, що дитина вловила суть вправи або завдання, що стоїть перед нею, переходьте до наступного етапу. Довгі затримки на одному місці стомлюють малюка, а інтерес до читання пропадає. Читання дуже важливо для  повноцінного розвитку і грамотного виховання дитини, не залишайте цей процес без належної уваги! Вдалого навчання!

Один коментар

  1. Не знаю як кому, а моя дочка почала вчитися читати за допомогою дитячих журналів. вчитися читати граючись набагато легше. Перебрала багато журналів і зупинилася на «Пізнайко».По-перше, дуже сподобався дочці (5р), по -друге, дійсно допомога батькам.Багато ігр та головоломок, цікавих історій і віршів для вивчення. . До того ж журнал виходить не лише на російській мові, а й на українській, що не може не радувати, оскільки не так багато дитячої розвиваючої літератури, яка допомагає розвивати в дитині любов до традицій та батьківщини. Раджу спробувати.)

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


4 × два =

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

.