Головна / Різне / Як написати рецензію на фільм?

Як написати рецензію на фільм?

Кожен з нас час від часу відчуває бажання висловити свою думку або просто обговорити ту чи інше подія. Чим вона важливіше і цікавіша — тим більше викликає емоцій і прагнення озвучити свої думки як можна швидше. Напевно ви не раз зустрічали таких людей в залі кінотеатру або просто виявлялися з ними в одній кімнаті перед телевізором. Вони настільки захоплені сюжетом фільму, що вголос коментують його події, зовнішній вигляд і вчинки персонажів. Не виключено, що ви й самі часом робите так само. І ми хочемо дати добру пораду: наступного разу спробуйте проконтролювати свій порив і промовчіть під час кіносеансу. Але, прийшовши додому, запишіть своє ставлення до побаченого у формі рецензії. Це принесе набагато більше задоволення вам і користі оточуючим, які зможуть ознайомитися з виваженою і обміркованою оцінкою замість звичайної реклами і трейлерів. І навіть, якщо ви раніше не займалися нічим подібним, головне, щоб творчий процес викликав у вас щирий інтерес. А ми підкажемо, як правильно написати рецензію на фільм.

Що таке рецензія? Особливості рецензії на фільм
Отже, рецензія — це не миттєвий обмін думками і зовсім не довільний коментар. Тоді що ж це? По суті, це ваша характеристика твору мистецтва, в даному випадку — фільму. Рецензію можна було б порівняти з відгуком, якщо б не суттєва відмінність. Відгук виражає, як правило, особисту оцінку та містить суб'єктивний погляд без необхідності фундаментального обґрунтування. Відгук — це «я вважаю, що цей фільм цікавий/нудний/занадто довгий/надто відвертий і т. п.». Рецензія повинна бути не просто аргументованою, але і побудована за певними правилами. Вона не тільки оцінює, але і повідомляє об'єктивну інформацію про стрічці. Все це робить її, по-перше, довше середньостатистичного відкликання, по-друге — змістовніше. Досягається це за рахунок обов'язкової наявності в рецензії таких елементів:

 • вказівка жанру фільму;
 • ім'я режисера, продюсера, автора сценарію та інших авторів, якщо їх імена дуже відомі або мають велике значення;
 • імена виконавців головних ролей та персонажів у їх виконанні;
 • зазначення назви літературного твору і автора, якщо мова йде про екранізацію;
 • невелика анотація або короткий виклад зав'язки сюжету;
 • додаткова інформація, яка може бути корисною для кращого розуміння фільму, сюжетних ліній і/або місця картини в історії кінематографа.

І лише потім автор має право поділитися власними враженнями про фільм. З одного боку, це дещо стримує запал графоманів і змушує утриматися від написання рецензій тих людей, які не налаштовані на грунтовний аналіз художнього твору. З іншого боку, наявність і суворість вимог до форми обумовлено тим, що рецензія — це сформований жанр журналістики, а точніше — критичної публіцистики. Саме слово «recensio» в перекладі з латині означає перегляд, оцінку, і повідомлення про щось.Тобто миттєвим поривом в ній не обійтися, доведеться підготуватися. Написати рецензію набагато складніше, ніж коментар з пари пропозицій під афішу фільму на сайті кінотеатру. Але зате в результаті виходить не інформаційний шум, якого в інтернеті і так вистачає, а обдуманий і самобутній твір, який має право вважатися повноцінною рецензією.

Як правильно писати кінорецензію
Суб'єктивна думка зазвичай висловлюється в довільній формі, але написання рецензії зажадає від вас дотримання певних правил. Досвідчені кінокритики знають їх напам'ять і звикли дотримуватися стандарти професії і вимоги жанру. Авторам-початківцям ми радимо скласти план перед тим, як приступати до роботи. Навіть якщо ви не збираєтеся зробити створення рецензій справою свого життя і навіть не замислюєтеся про те, коли напишіть другу рецензію на фільм, нехай ваша проба пера стане гідним зразком кінокритики. Домогтися цього не так вже складно навіть новачкам, якщо йти за такою схемою:

 • Почитайте рецензії, опубліковані в ЗМІ та на спеціалізованих сайтах. Зауважте: всі вони відрізняються від типових критичних статей стилем викладу, авторської подачею, легким тоном. Постарайтеся зробити свою рецензію захоплюючою і не обмежуйтеся сухий лексикою. Будьте готові проявити почуття гумору, використовуйте образні вислови, доречні жарти і т. д.
 • Напевно ви вже вибрали фільм для аналізу, але якщо ви все ще сумніваєтеся і не можете вибрати той, що стане об'єктом вашої першої рецензії, віддайте перевагу тому, який викликав у вас більш сильні емоції. Особиста зацікавленість автора, якщо при цьому він зумів зберегти неупередженість суджень. При цьому фільм зовсім не зобов'язаний бути дуже новим. Можливо, не варто писати рецензію на світову класику. Але, якщо вам точно є що сказати, то сміливо аналізуйте будь-яку стрічку, яка запала вам у душу.
 • Перегляньте фільм, який збираєтеся рецензувати, ще хоча б один раз навіть у тому випадку, якщо впевнені, що добре пам'ятаєте його сюжет. Цього разу спеціально звертайте увагу на нюанси акторської гри, ракурси, вибрані оператором, деталі костюмів і гриму, саундтрек і т. д. Під час перегляду стрічки ведіть конспект — він обов'язково стане вам у нагоді, щоб не упустити ті чи інші значущі дрібниці.
 • Сформулюйте вдалий заголовок. Він повинен привертати увагу, виділяти вашу рецензію серед інших статей і відображати вашу основну думку. Щоб було простіше — відразу ж визначте, який посил ви вкладете в майбутній текст. Або підійдіть з іншого боку: виділіть саму яскраву особливість рецензованого фільму. Один з варіантів: коротка, але яскрава цитата з фільму. Дотепний заголовок — важлива складова гарної критичної статті. Не нехтуйте ним.
 • Не починайте рецензію з викладу вихідних даних фільму, але і не затягуйте вступ. Досить одного-двох пропозицій, які б зацікавили читачів і стимулювали їх прочитати вашу статтю цілком. Уявіть, що хочете поділитися враженням про фільм з друзями, які зайняті своїми справами. Ваше завдання — переключити їх увагу та розділити ваше захоплення, в ідеалі — щоб вони захотіли і самі подивитися кінокартину.
 • Повідомте інформацію про фільм: його назву, прізвище режисера (продюсера, сценариста), прізвища виконавців головних ролей, жанр фільму, його тривалість і час виходу на екрани. Часто режисер поєднує в собі функції продюсера та/або сценариста, може навіть грати одну з ролей. Це важливо для багатьох глядачів, які стежать за його творчістю, і взагалі цікаво з точки зору розвитку таланту. Інформація про жанрової приналежності і тривалості фільму допомагає читачам прийняти рішення щодо перегляду стрічки в кінотеатрі або вдома.
 • Коротко викладіть сюжет фільму, вибравши для цього один з двох стилів. З одного боку, ви можете обмежитися фабулою, тому що вже бачили фільм до кінця і знайомі зі всіма сюжетними лініями. З іншого боку, ви можете написати інтригуючий анонс, заснований на зав'язці екранних подій. Вибирайте перший або другий шлях залежно від жанру і вашого авторського стилю. Але в будь-якому випадку не переказуйте сюжет від і до і постарайтеся уникнути спойлерів.
 • Після того, як основа рецензії закладена і фактична інформація викладена, ви маєте право додати в текст трохи суб'єктивності. Наприклад, почати з ваших вражень про гру акторів і режисерської розстановці акцентів. Відштовхуючись від власного конспекту, зробленого під час сеансу, зверніть увагу читачів рецензії та потенційних глядачів кінострічки на ті моменти, які здаються вам найбільш значущими. Це можуть бути новаторські спецефекти, концептуальне музичний супровід, дизайнерські костюми, виразний грим і, звичайно, підбір акторського складу (вдалий чи не дуже), гармонія форми і змісту картини, касові збори та ін.
 • Розповівши про самом фільм, розширте межі: охарактеризуйте його роль в кінематографі. Для цього можете порівняти рецензируемое кіно з іншими того ж жанру або проблематики, з попередніми творами авторів, минулими ролями акторів. Приділіть цій частині статті більше місця, якщо фільм є сиквелом або ремейком. Спробуйте простежити ключові відмінності, особливо у випадках, коли ролі постійних персонажів виконуються іншими акторами. Якщо виконавці ролей залишилися колишніми — проаналізуйте, чи вдалося їм показати еволюцію характеру свого героя.
 • Наостанок ви можете дати пораду читачам: чи варто дивитися рецензований фільм. Якщо ні — то чому. Якщо так — то кому він буде особливо цікавий. Це та частина критичного тексту, де дозволена максимальна ступінь авторської суб'єктивності. Це ще не означає, що ви можете безпосередньо лаяти фільм і знімальний колектив та/або, не приведи бог, використовувати різкі вислови. Але ваші образливі або навпаки, схвальні коментарі, іронічні зауваження та особисті побажання будуть доречні саме зараз. Це ваш шанс проявити незалежність від загальноприйнятої репутації фільму та/або його творців, але не варто робити її демонстрацію метою всієї рецензії.

 

Висновок рецензії, як і будь-якого іншого літературного твору, має бути логічним і не йти врозріз з усім текстом. Ви можете просто резюмувати сказане вами або зробити фінал несподіваним, як в анекдотах. Все це залежить від особливостей самої кінострічки. Також не забороняється міняти місцями тематичні розділи рецензії, якщо це допоможе краще передати дух фільму і вашу ідею. Але врахуйте, що тільки останні два пункти наведеного вище плану можуть бути вільними, скорегованими, зовсім виключеними зі статті за вашим бажанням. Що стосується обов'язкових елементів — то без них ваша рецензія перетвориться в претензійний відгук, не має відношення до цієї критики, і своєю упередженістю зіпсує і враження про себе, і довіра до вас як до автора-кінокритику.

Помилки початківців кінокритиків
Ніхто не народжується з ідеальним умінням викладати свої думки і правильним розумінням особливостей жанрів і стилів. Навіть маститі автори відточують літературний талант на протязі своєї діяльності. Їх досвід дозволяє помітити основні помилки, які допускають молоді критики. В першу чергу — це хибне розуміння самого слова «критика», яке в побуті набуло сенс виключно негативний і стало синонімом негативної оцінки. Насправді критика — це насамперед аналіз, а потім вже виведення певних суджень, які обов'язково засновані на вагомих аргументах. Не можна посварити в пух і прах твір тільки тому, що особисто вам воно припало не до душі або під час перегляду ви перебували в поганому настрої, і назвати таку сентенцію рецензією. Тому кожен раз, коли будете писати рецензію, виконуйте такі правила:

 • Викладайте свої думки доступно і лаконічно, уникайте непотрібних повторів. Шукайте докази своїх слів в об'єктивній реальності.
 • Не переказуйте зміст фільму. Якщо короткий виклад ніяк не вдається — візьміть як приклад киноанонс або текст з афіші.
 • Не заглиблюйтесь в деталі, що мають другорядне значення. Далеко не всі читачі є шанувальниками конкретних артистів або авторів, але ваше завдання — зацікавити їх, не перевантаживши сприйняття нудними подробицями.
 • Дотримуйтеся одного тону на протязі всього тексту: відразу вирішите, він буде корисно-інформативним, розважально-веселим або серйозно-повчальним. Стилістична єдність — ознака якісного тексту й запорука того, що вашу рецензію заслужено сприймуть.
 • Під час написання рецензії уявляйте собі потенційних глядачів фільму і ваших читачів. Критична стаття вийде тим успішнішою, чим краще вам вдасться врахувати і поєднати інтереси і особливості обох аудиторій.

Ось те, що вам потрібно знати перед тим, як ви напишіть свою першу рецензію на фільм. Крім того, вам буде потрібно відповідальний підхід до вивчення фактичної інформації про фільмі і вміння грамотно, цікаво і красиво викладати свої думки. Але не опускайте руки, якщо з першого разу текст не вийде таким виразним, як рецензії, що викликають у вас захоплення. Зробіть невелику перерву і поверніться до роботи через деякий час, щоб заново поглянути на нього і освіжити сприйняття самого фільму і власного ставлення до нього. Нехай ваші зусилля увінчаються відгуками читачів і бажанням розвивати свій талант на ниві кінокритики. Бажаємо натхнення, творчих успіхів і, звичайно, цікавих кінопрем'єр!

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


× 3 = шість

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

.