Головна / Сад, город / Добриво з відходів: створюємо компостну купу

Добриво з відходів: створюємо компостну купу

Початок дачного сезону — хороший привід нарешті облаштувати на ділянці місце для дозрівання компосту. Це дозволить не тільки отримати добрива, але і істотно спростити процес позбавлення від частини відходів. 

Вгору чи вниз? Кожен дачник вибирає — робити йому компостну купу або яму. На користь другої говорить те, що в ямі сировину швидше дозріває, менше сохне і рівномірно зволожується. Зате виймати пару кубометрів ґрунту для ями — задоволення так собі. За великим рахунком рідко хто здатний підійти до утворення компосту за всіма правилами науки, так що для новачків більш простим і підходящим варіантом стане все-таки купа. Для неї вибирають тепле притінене і безвітряне місце, найкраще за межами дільниці або у кутку, біля відхожого місця. Врахуйте, що запах компосту малоприємний, так що краще утворити купу так, щоб вітер не часто доносив її аромат до будинку.

Для огородження купи добре підійдуть розпадостійкі матеріали — шифер, пластик, залізо і т. д. Традиційна коробка з дерев'яних дощок прослужить кілька років і скоро сама перетвориться на частину компосту. Розмір короба повинен бути не менше 1×1 м, інакше в купі може не розпочатися процес гниття. У висоту огорожу теж роблять близько 1 м.

Дно вийшла коробки можна застеляти плівкою або дошками, краще перекопати землю і покласти зверху зрізані з плодових дерев гілки. Після цього можна готувати листковий компостний пиріг: 20-30 см рослинних відходів присипають тонким шаром землі і знову укладають органіку.

В компостну купу можна і потрібно складати: бадилля, сіно, підсушену скошену траву, тирсу, опале листя, торф, гній, пташиний послід, золу, обрізки овочів, трохи мінеральних добрив. Категорично не можна в неї додавати заражені рослини, кістки, скло, пластик, відходи з туалету, м'ясні обрізки (вони легко залучать гризунів),  бур'яни. Серйозного підходу вимагає ще і необхідність ретельно подрібнювати відходи, змішувати їх зі спеціальними добавками і стимуляторами. Однак у реальному житті мало хто це робить, тим більше, що в іншому випадку компост все одно дозріває, лише трохи довше.

Доглядати за компостної купою неважко. У спеку її прикривають від пересихання і іноді проливають водою, але так, щоб купа не була постійно сирої. Раз на місяць вміст варто перелопатити. Купа почала просідати? Значить, всередині пішов процес розкладання. На зиму купу засипають шаром землі на 15 см, накривають плівкою і дошками притискують краю камінням або цеглою.

Найкраще завести поруч дві або три компостні купи, щоб кожен рік отримувати свіжу порцію добрива і готувати основу для нової.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


− 2 = сім

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

.